Türk Şiirinin Kalbi Üsküp’te attı: 7. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni

Yahya Kemal’in çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen 7. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Şiir Şöleni, Türkiye’den, Kuzey Makedonya’dan, Kosova’dan ve Bosna Hersek’ten katılım gösteren şairlere ev sahipliği yaptı.

Davut Paşa Hamamı’nda düzenlenen etkinliğe Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, MATÜSİTEB eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile şairler ve edebiyatseverler katıldı.

Etkinlik öncesinde MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, Bosna Hersekli şair Emila Neslanoviç, Kosovalı şair ve Kosova Türk Yazarları Derneği Onursal Başkanı İskender Muzbeg, Türk akademisyen ve edebiyatçı Bahtiyar Arslan, Türk şair Sadi Karademir, Kuzey Makedonyalı Türk şair ve yazar Leyla Şerif Emin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, Yahya Kemal Beyatlı ile diğer ülkelerden Türk şairleri Üsküp’te birleştirme amacında olduklarının altını çizen Leyla Şerif Emin, “Gündüz de diğer gelen şairlerle Üsküp’ü Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu mahalleyi ve evi gezmeye çalıştık, onlara tanıtmaya çalıştık. Türkiye’den tabi ki gelen yazarlarımız şairlerimiz var onun dışında Bosna’dan, bu sene biraz daha yoğun Balkan olarak yaptık.” şeklinde konuştu.

Programın açılış konuşmalarını Üsküp Belediye Başkanı Danela Arsovska ve Makedonya Türk Sivil Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Başkanı Hüsrev Emin yaptı.

Konuşmasına Türkçe selamlamayla başlayan Arsovska, Türk dostları arasında olmanın mutluluk verdiğini, tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkması açısından yedincisi düzenlenen etkinliğin uzun yıllar devam etmesini dilediğini, Kuzey Makedonya’nın Türkiye Cumhuriyeti ile kurduğu dostane ilişkilerin kültürel işbirliğinin yanı sıra ekonomik işbirliği ile de devam edebileceğini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, yaptığı açıklamada, Yahya Kemal Beyatlı Türkçe şiir şölenini geleneksel hale getirmek için çok önemli mesafe kat ettiklerini ifade etti.

Etkinliğin Kültür Bakanlığı desteğiyle yapılmasının önemli olduğunu kaydeden Hüsrev Emin, “Yahya Kemal Beyatlı Üsküp’te doğmuş ve göç ettikten sonra ciddi bir deneyim kazanmış ve bugün Türk edebiyatında çok büyük bir fikir adamı bir edebiyatçı olarak biliniyor. Ancak kendi memleketinde daha iyi tanımak daha iyi anılmak ve doğduğu toprakları ki şiirleriyle yazılarıyla özellikle Üsküp’e atfettiği yazılar ve fikirler var. Doğduğu topraklarda kendi hemşerileri tarafından kendi memleketinde, kendi medeniyet beşiği olan Üsküp’te anılması önemli. Bunu Türkçe olarak yani Türk edebiyatının en büyük şairi olarak nitelendirdiğimiz için Türkçe olarak sürekli olarak Üsküp’te her yıl farklı ülkelerden farklı şairin katılımıyla güzel bir organizasyon icra etmeye gayret ediyoruz.” şeklinde beyanda bulundu.

Program, Kosovalı Müzisyen Ebru Jilta’nin eşsiz yorumuyla Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirmesiyle devam etti.

Etkinlikte Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Doç.Dr. Seyhan Murtezan İbrahimi “Üsküp’ü Severim, Zira Ora Çok Türk” başlıklı konuşmasını, Türkiye’den gelen Doç.Dr. Bahtiyar Arslan da “Yahya Kemal’in Vatan ve Millet Mefkuresi” başlıklı konuşmayı yaptı.

Programda Türkiye’den Sadi Karademir, Bosna Hersek’ten Amila Neslanoviç, Kosova’dan İskender Muzbeg, Birsen Gota, Taner Güçlütürk, Su Yusuf ve Sümeyra Canolari, Kuzey Makedonya’dan da Leyla Şerif Emin, İlker Yusuf, Rifat Emin, Rabie Ruşid, Mehmed Arif ve Seyhan Yakupi seslendirdikleri şiirleri ile edebiyatseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Etkinliğin sonlarına doğru Şair Sadi Karademir, gitarı eşliğinde seslendirdiği şarkılarla programa renk kattı.

Programın sonunda katılımcı şair, akademisyen ve müzisyenlere teşekkürnameler takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir