ŞİİRİ ‘NET’ DUYULURKEN ŞAİRİ NEDEN ‘BUZLU’?

Sadakatsiz dizisinin 33. Bölümünün son dakikalarında, Asya karakterine hayat veren Cansu Dere’nin cebinden usulca bir şiir kitabı çıkıyor. Edebiyat kamuoyu için çokça aşina olunan mısralara popüler bir dizide karşılaşınca ister istemez şaşırıyor ve kulak kabartıyoruz.    Dizide Aras’ın senaryo gereği kaybedilmiş olan hafızası, İsmet Özel’in Erbain kitabında yer alan Kanla Kirlenmiş Evrak şiiriyle bulunmaya başlıyor. Fakat!…

Şiiri ‘Net’ Duyulurken Şairi Neden ‘Buzlu’?

Dizinin 33. Bölümünün ‘can alıcı noktası’ olarak seçilen son kısmında İsmet Özel’in şiirine yer  verilmesine rağmen Erbain kitabı maalesef buzlanarak  veriliyor. İsmet Özel’in ismine ise hiç rastlanmıyor görüntülerde.

2000’li yıllardan bu yana yaygınlaşarak devam eden ‘zenginler’in karakter, fakirlerin ise ancak ‘tip’ olarak yer alabildiği Türk dizilerinde; gençlik yıllarından bu yana kapitalizme karşı tavır koymuş bir şairin şiirinin yer alması da gerçekten trajikomik.

Bir yandan şairlerin yaratıcılığından faydalanıp öte yandan şairin isminden ve fikrinden korkulacak derece uzak kalınması ne kadar doğru? Bir eserde başka bir sanatçının eserinden faydalanılıyorsa bunun için gerekli izinlerin alınması gerekmez mi?  İzin alınmasa dahi, şiirinden ‘faydalanılan’ sanatçının kitabının kamuoyuyla net bir şekilde paylaşılması çok mu zor gerçekten?

Masumlar Apartmanı, Kurtlar Vadisi…

Türk dizilerinde kitapların, şiirlerin yer alması hususu yeni bir husus da değil. Geçtiğimiz yıllarda Soner Yalçın’ın kitapları  Kurtlar Vadisi dizisinin en kritik noktalarında ‘odaklanılarak’ kendini gösteriyordu. Daha önce Turgut Uyar’ın Büyük Saat isimli toplu şiir kitabında yer alan Göğe Bakma Durağı şiiri ise Masumlar Apartmanı dizisinde –Yapı Kredi Yayınları tarafından birinci baskısı Mayıs 2002’de gerçekleşen bir kitabın 1998’de birine hediye edilebilmesinin imkânsızlığına rağmen-  ‘uzun uzun’ yer almıştı.

Dizilerde Türk Şiirine Yer Verilmesini Destekliyoruz, Fakat…

Dizilerde Türk şiirine yer verilmesini destekliyoruz, fakat edebiyat dünyası adına, bu aktarımda yapımcıların ve yönetmenlerin gerekli saygıyı, dikkati, özeni ve nezaketi göstermelerini bekliyoruz.

Ataol Behramoğlu’nun, İsmet Özel’in şiirlerine yer veren Sadakatsiz dizisi senaristlerine ise çağrımız, şiiri salt romantik bir unsur olarak kullanmaktan vazgeçip dizideki yaygın kapitalist görünüme tek bir karakterle de olsa karşılık verebilmeleri.

Sadakatsiz Dizisi

Cansu Dere, Caner Cindoruk ve Melis Sezen’in başrollerini oynadığı, BBC Studios’un Doctor Foster isimli dizisinden uyarlanan Türk dizisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir